Longital je stálicou nezávislej hudobnej scény, aj s pôvodným názvom Dlhé Diely, tvoria vyše 2O rokov. Na konte majú niekoľko hudobných cien, hudbu do divadla, filmu a účasť na svetových pódiách.

Zahrali v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade, na festivaloch ako napríklad South by Southwest v Texase. Boli predskokani na turné Swell Seasons oscarových Glen Hansard a Markéta Irglová. Longital remix skladby „Everything is Under Control” britskej dvojice Coldcut vybral Matt Black/Ninja Tune medzi 10 najlepších v súťaži Ableton Live.

Piesne vždy žiadajú svoj čas, neponáhľajú sa, sú v slovenčine. Osobné slová na hudobnom pozadí prebúdzajú emócie a príbehy z inej dimenzie. Hudba Longital v predstavách modeluje svet vysnený, napriek tomu uskutočniteľný.

Shinin charizmatický spev, hlboké basové linky hrané slákom a výrazná pódiová prezentácia sú vyvažované Danovou divokou hrou na akustickej gitare vo všetkých možných polohách od jemných minimalistických verklíkov, jazzových prvkov až po nespútané zvukové steny.

štúdiové albumy:

Dočista (2023)
Zbavovanie sa zbytočností; v myšlienkových procesoch, práci, pozorovanie života v jeho obyčajnom plynutí, zjednodušovanie. Hosťuje Andrej Bako, anglický elektronický lovec zvukov. 

Soundwalk (2022)
Sprievod obľúbenou hodinovou prechádzkou pozdĺž Dunaja v Bratislave – zo sídliska Dlhé Diely až k Mostu SNP. V mobilnej aplikácii si okrem hudby môžete zvoliť ďalšie funkcie – mapu, sprievodné slovo a osobné príbehy medzi pesničkami nahovorené autormi. 

Mauna (2019)
Spojenie žánrových období a svetov, ktorými za posledné roky prešli. Nechýbajú zimomriavkové sláčikové momenty, orchestrálne aranžmány, zbory, klavírne plochy, experimentálne zvukové výlety, analógová elektronika.

Divoko (2016)
Album prechádza gitarovo-sláčikovými krajinami s klavírom prítomným častejšie ako obyčajne a krehké momenty striedajú s návalmi energie, ktoré ústia až do psychedelicko-rockových vyvrcholení.

Suita (2016)
Živá nahrávka z otvorenia festivalu Konvergencie v septembri 2015 v spolupráci s Mariánom Slávkom, Štefanom Filasom, Milanom Adamcom, Slavom Solovicom a Jozefom Luptákom.

A to je všetko? (2015)
Návrat k výbušnému akustickému zvuku a k skladbám z albumov Výprava, Gloria, Teraz a September. Štúdiovku zaranžovali spoločne s bubeníkom a klaviristom Mariánom Slávkom, ktorý sa do kapely vracia po 13. rokoch.

Teraz (2010)
Postaviť sa na toto miesto tu a teraz, zaujať svoje miesto, žiť radostne aj so všetkými skúškami a prekážkami, ktoré sú pred nás kladené. Máme v sebe zdroj, odkiaľ sa ponúka nekonečná pomoc na ceste, akurát že cena za to je: odvážne rozhodnutie. Odmena je sloboda. 

Gloria (2008)
Zrkadlí všetko dobré, čo ste mali radi na Dlhých dieloch, no je cítiť posun do iných priestorov. V nich jasne prehovára radosť a vlny modrého mora prinášajú fľaše plné nevypovedaných správ, zistení a kresieb krás navštívených krajov.

Šina: In Virgo (2003)
In Virgo znamená v panne. V znamení, v pocite. Virgo je súhvezdie Panny a v jeho náručí stálica Spica. Moja hviezda. Čistota ako na začiatku, jasný pohľad. Stav, v ktorom ti svet pripadá krásny.

Voyage (2006)
Niekam sa vybrať! Aj s hosťami:
Xi-Di-Nim: zvuky kuchyne, more z Írska, pouličný ruch, cvrčkovia, mnísi z Bali, Karel Heřman: vokály, pískanie, Anya z Moskvy: djembe,
Melkin z Moskvy: kosti, Ajdži Sabo: udu drum.

Sveta diely (2004)
Desať jemných hračiek so slovami, nástrojmi, pocitmi. Priezračné. Hudba – rieka. “Drevené” sample vyskladané z etnických zvukov z Ghany alebo Indonézie, čierne bociany z Vysočiny, ukrajinskí robotníci na susednej stavbe, cvrčky zo záhrady a bublinky.

Tu (2002)
Daniel tu predstavuje nový nástroj: exotický oud a zaznie aj Alfa sitár, gitara s kameňom z Dunaja miesto kobylky.

Šinadisk (2001)
Autorkou všetkých skladieb a textov je Šina. Z tieňa: pesnička vznikla na Danov basgitarový rif. Keď vták peng: text podľa úvodu Vnútorných kapitol Majstra Čuanga. Bicie, sample a efekty programoval, mixoval, konečnú podobu mastroval Slavo Solovic.

September (2001)
Keď kráčam, kladiem nohu pred nohu, keď kladiem oheň, drevo na drevo, vodu mám len jednu, keď kráčam, cestu mám len jednu… Týmto albumom to kedysi celé začalo.

Shina sa okrem kapely Longital stará aj o hudobné vydavateľstvo Slnko Records, kde vzniká to najlepšie so Slovenskej alternatívy. Vytvorila a vydala niekoľko samostatných albumov:

Analemma (2017)
Speváčka z Longitalu a Slavo Solovic nahrali mrazivý album pre dlhé zimné večery. Minimalistický klavír, sláčiky, dychy, zvonkohra, elektronika a mrazivá filmová atmosféra. 

Master a Margaréta (2001)
Na jar Shina posunula Martinovi improvizácie, v ktorých je počuť zaváhania, šum, zvuky minidisku a rôzne hluky, ktoré z kuchyne a susedných bytov, no a Martin nápadov niečo urobil. Brána do iného sveta.

Daniel Salontay sa popri koncertoch a tvorbe Longital, venuje práci producenta, má na konte samostatné albumy a spolupráce, napríklad s Danielom Špinerom a Jakubom Kačicom:

Zaobraz (2020)
Povedali sme si, že budeme hrať s pocitom, ako keď sa človek prvýkrát dostane k nástroju a je očarený jeho zvukom. Nehrať, čo už bolo vyskúšané. Zedzdžez je debutový album od trojice autorov D. Salontay, J. Kačic, D. Špiner.

Zaobraz (2020)
Hudba inšpirovaná obrazmi Alexandra Salontaya, ktorý celý život maľoval a nevystavoval. Potichu, tvrdošijne, sám, bez nárokov na pozornosť udychčaného sveta.

Startalker (2019)
Voľná jazda inšpirovaná všetkým, čo si Daniel Salontay o Štefánikovi od detstva naštudoval a vysníval. Oodporúčame ako soundtrack ku pozorovaniu hviezd.

ďalšie nahrávky Longital:

Bubliny v Betóne (201
Pôvodná hudba k muzikálu. Spoločný projekt hudobnej skupiny Longital a divadiel GUnaGU a elledanse. Scenár, texty a réžia: V. Klimáček.

Live! (2010)
Naživo piesne z albumu Gloria a Výprav na koncerte 20. mája 2010 v bratislavskej A4 nultý priestor. V roku 2010 zaň Longital dostali Cenu nadácie Tatrabanky za hudbu.

Revoyaged (2009)
V pätnástich prerábkach znovu zažívate, že krása tkvie v prehliadaných obyčajných veciach. Hlavne keď odhodíte ochranný krunier a uvidíte.